ČASTO KLADENÉ OTÁZKY
Máte nejaké otázky k určitej práci alebo určitému nástroju? Alebo sa chcete dozvedieť, aké sú rozdiely medzi jednotlivými nástrojmi? Na oficiálnych stránkach SKIL nájdete praktický zoznam často kladených otázok.
Zistite, či je medzi nimi vaša otázka, a nájdite hľadanú odpoveď!
- Môžete použiť obe. Kmitacia píla je ľahšia a praktickejšia na drobné výrezy. Okružná píla je lepšia na dlhé rovné rezy. Použite pílový kotúč alebo plátok s jemným ostrím. Parkety otočte hornou plochou dole, aby ste dosiahli ostrý rez bez otrepov.
- Najlepšie použite okružnú pílu s jemným ostrím. Hĺbku rezu nastavte tak, aby kotúč len tesne prerezal dosku. Môžete použiť aj kmitaciu pílu s jemným pílovým plátkom. Účinná pomôcka proti otrepom je maskovacia lepiaca páska. Nalepte ju v mieste rezu po oboch stranách dosky.
- Na vŕtanie do žuly použite diamantové alebo vidiové vrtáky. Môžete použiť tiež vrtáky do skla. Vŕtajte s príklepom a postupne zvyšujte otáčky. Udržujte pomalšie otáčky, aby vrták nekĺzal po povrchu. Nevŕtajte na plné otáčky. Ak je to potrebné, ochladzujte dosku vodou.
- Všeobecne stačí o 3 mm viac ako hrúbka materiálu. Pri takom nastavení kotúč najmenej štiepi hrany materiálu. Pri maximálnom nastavení hĺbky rezu pílové zuby vychádzajú z materiálu takmer kolmo k povrchu a ľahko ho vylamujú. Ak nastavíte minimálnu hĺbku potrebnú na prerezanie, uhol dopadu pílového zuba sa zmenší. To znamená jednoduchšiu a čistejšiu prácu.
- Regulácia rýchlosti umožňuje prispôsobiť otáčky kotúča materiálu. Napríklad sadrokartón či ľahko taviteľné plasty vyžadujú nižšie otáčky ako tvrdé tropické drevo alebo hliník. Píly s funkciou pokojného spúšťania zvyšujú otáčky postupne, a preto pri stlačení spúšte nešklbou.
- Možnosť regulácie otáčok je jedným z dôležitých faktorov pri kúpe vŕtačky. Väčšina lacných vŕtačiek má iba jednu pevne nastavenú rýchlosť, väčšinou okolo 300 ot./min. Drahšie vŕtačky umožňujú prepínanie medzi vysokými a nízkymi otáčkami. Vďaka modernej elektronike sa pri regulácii otáčok takmer neznižuje výkon.
- Okrem akumulátorových vŕtačiek existujú aj akumulátorové skrutkovače. Keďže na skrutkovanie je možné použiť aj akumulátorovú vŕtačku, zdalo by sa, že akumulátorové skrutkovače sú zbytočné. To však nie je pravda. Akumulátorové skrutkovače sú ľahšie a kompaktnejšie ako akumulátorové vŕtačky, takže sú praktickejšie a menej unavia. Tiež sa s nimi lepšie pracuje na ťažko dostupných miestach. A v neposlednom rade sú aj lacnejšie ako akumulátorové vŕtačky.
- Výkon akumulátorovej vŕtačky závisí od napätia batérie. Výkonnejšie nástroje potrebujú batérie s vyššou kapacitou (A/h), ktoré umožňujú dlhšiu prácu a menej časté nabíjanie. Čím náročnejšia je práca, tým rýchlejšie sa batéria vybíja. Ďalším faktorom je vek batérie. Životnosť batérie ovplyvňuje aj spôsob používania, nabíjania a typ batérie.
- Na bežné brúsenie je väčšinou vhodný štandardný červenohnedý brúsny papier, ktorý sa vyrába s rôznou zrnitosťou, od hrubého až po jemný. Na kovy av spojení s elektrickými brúskami sa používajú brúsne pásy alebo plátna s oxidom hliníka či iných kovov. Najtvrdšie brusivo je carborundum, ktoré sa používa za sucha aj za mokra. Možno teda použiť na brúsenie kovových plôch pod vodou. Rýchlosť a jemnosť brúsenia závisí od veľkosti zrna. Brúsne papiere s menším zrnom zanechávajú hladší povrch, ale rýchlejšie sa zanášajú. Preto s nimi nemožno odstrániť príliš veľa materiálu. Brúsny papier s väčším zrnom ponúka účinnejší úber materiálu, avšak zanecháva škrabance, a preto je spravidla potrebné povrch začistiť hladším papierom.
- Latexový náter najprv polejte vriacou vodou a ihneď sa ho pokúste odstrániť drôtenou kefou alebo trojhrannou škrabkou na odstraňovanie náterov. Prípadné zvyšky náteru zmäkčite spájkovacou lampou a odstráňte drôtenou kefou.
- Batériová súprava „Max. 16 V“ (14,4 V) je tvorená štyrmi jednotlivými akumulátorovými článkami. Pri každom článku sa uvádzajú dve hodnoty napätia: menovité a maximálne. Pri nabíjaní 3,6 V lítium-iónového článku sa v skutočnosti používa napätie 4 V. Menovitého napätia 3,6 V dosiahne až po vybití na 50 %. Menovitá hodnota sa počíta takto: 3,6 V x 4 články = 14,4 V. Naproti tomu hodnota „max.“ vychádza z maximálnej úrovne nabitia: 4 V x 4 články = 16 V.
- Batériová súprava „Max. 20 V“ (18 V) je tvorená piatimi jednotlivými akumulátorovými článkami. Pri každom článku sa uvádzajú dve hodnoty napätia: menovité a maximálne. Pri nabíjaní 3,6 V lítium-iónového článku sa v skutočnosti používa napätie 4 V. Menovitého napätia 3,6 V dosiahne až po vybití na 50 %. Menovitá hodnota sa počíta takto: 3,6 V x 5 článkov = 18 V. Naproti tomu hodnota „max.“ vychádza z maximálnej úrovne nabitia: 4 V x 5 článkov = 20 V.